Thursday , May 12 2022
AMVCA8: 'Amina', 'Rattlesnake' & 'Omo Ghetto' lead nominations (full list)

AMVCA8: ‘Amina’, ‘Rattlesnake’ & ‘Omo Ghetto’ lead nominations (full list)


Hosted by Adesua Etomi and Daniel Etim-Effiong, the event which was broadcast live on Saturday, March 19 saw a variety of nominees across 33 categories.

Izu Ojukwu’s historical drama ‘Amina’ joined the list of the most nominated films with 12 nominations in major categories including the ‘Best Overall Movie’. Funke Akindele, JJC Skillz’ ‘Omo Ghetto: The Saga’ made the noteworthy list with nine nominations by Ramsey Nouah’s ‘Rattlesnake: The Ahanna Story’ scooped 10 nominations.

For this year’s award, a worthwhile eight-day event will precede the main event slated for May 14, 2022.

See the full list of winners:

Bimbo Ademoye – Breaded Life

Funke Akindele – Omo Ghetto

Sarah Hassan – Just In Time

Deyemi Okanlawon – Omo Ghetto: The Saga

Gideon Okeke -Loving Rona

Samuel Perry ‘Broda Shaggi’ – Dwindle

Femi Adebayo – Progressive Tailor’s Club

Williams Uchemba -Dear Affy

Best Supporting Actor (Movie or TV Series)

Bucci Franklin – Rattlesnake: The Ahanna Story

Adjetey Anang – Gold Coast Lounge

Odunlade Adekola -Jankariwo

Eric Roberts – A Soldier’s Story

Yemi Blaq -The New Normal

Tope Tedela -Country Hard

Best Supporting Actress (Movie or TV Series)

Bisola Aiyeola -Sugar Rush

Mercy Johnson Okojie -The New Normal

Mumbi Maina -La Femme Anjola

Enado Odigie – The New Normal

Omowunmi Dada -Country Hard

Chioma Chukwuka Akpotha – Omo Ghetto: The Saga

Best Online Content Creator

Best Short Film or Online Video

I am the prostitute mama described

Stan Nze – Rattlesnake: The Ahanna Story

Gabriel Afolayan – For Maria Ebun Pataki

Efa Iwara – This Lady Called Life

Femi Jacobs – Introducing the Kujus

Enyinna Nwigwe – Dear Affy

Timini Egbuson – Introducing the Kujus

Osas Ighodaro – Rattlesnake

Meg Otanwa – For Maria Ebun Pataki

Bisola Aiyeola -This Lady Called Life

Genoveva Umeh – A Tune Away

Kehinde Bankole – Dear Affy

Best Movie (Southern Africa)

The Girl In The Yellow Jumper

Best TV Series (Drama or Comedy)

Muhammed Attah Ahmed – Rattlesnake: The Ahanna Story

James Amuta – Collision Course

Peter Kreil, Wale Adebayo, Samuel Jonathan, Moruf Fadaro – Amina

Samuel Jonathan, Moruf Fadaro – The Mystic River

John Njaga Demps – Nneka The Pretty Serpent

Victoria Mbogo – Just in Time

Stanley Idegbu Okechukwu – Amina

Yemi Awoponle – The Mystic River

Mathew Yusuf – Rattlesnake: The Ahanna Story

Jaco Strauss – The White Line

Godwin Lawani – Light In The Dark

Mathew Yusuf – Nneka The Pretty Serpent

Dagogo Diminas, Gabriel Okorie Gabazzini – Amina

Balogun Abiodun – Omo Ghetto: The Saga

Ugochinyere Ihendi – Nneka The Pretty Serpent

Carina Ojoko -Rattlesnake: The Ahanna Story

Adewunmi Fatai, Ayobami Abolarin – Peregun

Abiola Popoola – La Femme Anjola

Titi Aina Raji – Voiceless

Millicent T. Jack – Amina

Isoken Ogiemwonyi – The Smart Money Woman

Funke Akindele Bello – Omo Ghetto: The Saga

Obijie Oru – The Mystic River

Yolanda Okereke – La Femme Anjola

Yoanna “Pepper” Chikezie + Nneka The Pretty Serpent

Tunde Babalola – La Femme Anjola

Toluwani Obayan, Kayode Kasum – This Lady Called Life

Tunray Femi, Damilola E. Orimogunje -For Maria Ebun Pataki

Chigozirim Nwanegbo – One Lagos Night

Manie Oiseomaye, Donald Tombia, Biodun Stephen – Introducing the Kujus

Frank Chinedu Uba – Amina

Abosi Ogba, Sally Kenneth Dadzie, Lydia Idakula Sobogun, Olawale Adetula, Belinda Yanga Agedah -Little Black Book

Taiwo Adeyemi – Road2Blow

Femi Odugbemi – Unmasked: Leadership, Trust and the COVID19 Pandemic in Nigeria

Eugene Mbugua – This Love

Allen Onyige – Sunset in Makoko

Saitabao Kaiyare, Mumo Liku Elena Schilling, Daniela Fritz, Ann Katrina Boberg – If Objects Could Speak

Lawrence Adejumo – Streets of Lagos: Dear Little People

Best Indigenous Language – Swahili

Best Indigenous Language – Yoruba

Best Indigenous Language – Hausa

Best Indigenous Language – Igbo

Best Africa Magic Original Comedy Series

Best Africa Magic Original Drama Series

Rogers Ofime – Voiceless

Dolapo Adeleke – Just In Time

JJC Skillz, Adeyemi Shomade, Valentine Chukwuma – Omo Ghetto: The Saga

Tester Bassey, Abiodun Okunola, Moses Inwang – Lockdown

Moses Inwang – Bad Comments

Tunde Apalowo – For Maria Ebun Pataki

Tega Salubi – Collision Course

Ediri Okwa – The Smart Money Woman

Mayowa Labiran – The Mystic River

Chima Adighije – One Lagos Night

Chris Udomi – Day of Destiny

Jim Lively, James Nelson – Amina

Bayo Adepetun, Biola “Lala” Olayinka – Prophetess

Puffy Tee – Omo Ghetto: The Saga

Tom Koroluk – For Maria Ebun Pataki

Habib Adebayo Olaore – Nneka The Pretty Serpent

Hassan Mageye – Tinka’s Story

Larry Gaaga – Rattlesnake

Boumeester Lindsay Kagwe Mungai – Just In Time

Pascal Aka Raquel – Gold Coast Lounge

Awele Mekwunye Bizzouch – Light In The Dark

Michael Pulse, Ponti Dikuua – The White Line

Best Multichoice Talent Factory

Bride Untangled – Abisola Aboaba

Nyau – Masuzyo Mwale, Cosmas Ngandwe, Abel Ngoma and Edward Sakala

Oko K3 Akueteh – Christine Boateng and Eric Okyerefo

Mildred Okwo – La Femme Anjola

Ramsey Nouah – Rattlesnake

Bolanle Austen-Peters – Collision Course

Robert O. Peters – Voiceless

Ekene Som Mekwunye – Light in the Dark

Tiencepay Lawal, Hamisha Daryani Ahuja – Namaste Wahala

About admin

Check Also

Shatta Wale and Ja Rule share the same stage in U.S.A.

Shatta Wale and Ja Rule share the same stage in U.S.A.

Ras Baraka, was re-elected to serve his third-term as the mayor of the city. But …

Leave a Reply

Your email address will not be published.